16+ femei pentru #16ZileDeActivism – Anca Mihăilescu
Anca Mihăilescu este avocată.
1. Ce îți place cel mai mult în activitatea ta/în viața profesională?
Îmi place când rezolv dileme, când identific și implementez soluții. Practic toată profesia de avocat, dacă este exercitată cu pasiune și cu simț de răspundere, este despre asta. Totul este un puzzle ce trebuie deslușit. Bineînțeles, la sfârșitul zilei, este despre plus valoare, despre sentimentul că ai ajutat pe cineva, că ai contribuit la ceva, sperăm că la ceva semnificativ, ceva cu care te identifici și din punct de vedere al valorilor morale.
2. Când ai simțit nevoia de sprijin din partea altor femei, în viața profesională?
Cred că am simțit mereu, însă nu am știut până de curând, probabil de aproximativ doi-trei ani. Cumva cred că am fost obișnuite încă de mici că nu este cazul să cerem sprijinul de la alte femei, fiindu-ne arătate femei care în loc să se sprijine, din contră se sabotau. Cred ca asta este una din marile probleme cu care ne confruntăm (sau ne-am confruntat) la nivel global. Anti-exemple de femei care parcă erau primele care „aruncau cu piatra” în alte femei dacă cumva cele din urmă nu se ridicau la un nivel de perfecțiune ireal.
Însă în ultimii ani am cunoscut multe femei puternice și in acelasi timp sensibile, femei empatice, femei lider. Cred că în asta constă forța noastră, în a ne înțelege și ajuta una pe alta.
3. Care e cel mai comun stereotip cu care te-ai confruntat de-a lungul timpului, ca femeie?
Din păcate, încă sunt foarte multe. O sa detaliez trei, care par cele mai des întâlnite. Dacă ai succes, există mereu cel putin o bârfă cum că nu ai reușit prin forțele proprii, ci există un bărbat în spate. Și viceversa bineînțeles: dacă nu ai un bărbat în viață sau, dacă Doamne ferește nu ai copii, sigur este ceva în neregulă cu tine. A treia este „preferata mea”: dacă femeia este dură, este nevrotică, dacă este diplomată și sensibilă, este slabă, soluția de mijloc cu greu există pentru unii oameni.
Din fericire, observ o scădere a oamenilor care cad pradă stereotipurilor de mai sus.
4. Ce ai schimba/ce ar trebui să se schimbe pentru a vedea mai multe femei în domeniul tău de activitate?
Tot din fericire, în domeniul meu de activitate există foarte multe femei. Probabil mai multe decât bărbați. Însă poate nu tot atât de multe în funcții de conducere (deși sunt destule și aici). Cred că singura schimbare trebuie să vină din societate în ansamblul ei, nu pare a fi o problemă specifică nouă, avocaților.
5. Ce mesaj de încurajare transmiți altor femei?
Că este puternică, mult mai puternică decât crede, că are o voce și este bine să o folosească, că este frumoasă, că oricine îi spune altfel, nu trebuie să aibă un loc în cercul ei intim de prieteni/colegi. Că toate am trecut prin clipe grele, când cineva sau ceva ne-a dărâmat încrederea, că nu este singură.
***
16+ femei pentru #16ZileDeActivism este o inițiativă prin care îmi doresc să aduc recunoaștere acelor femei care mă inspiră, care muncesc zi de zi, care depășesc orice obstacole și care, la rândul lor, susțin alte femei.