16+ femei pentru #16ZileDeActivism – Mihaela Hodivoianu
Mihaela Hodivoianu este Președinta Asociației Femeilor Motocicliste din România și Vicepreședintă la nivel internațional a aceleiași Asociații.
1. Ce îți place cel mai mult în activitatea ta/în viața profesională?
Oana în primul rând vreau să îți mulțumesc pentru invitația de a vorbi despre ceea ce consider a fi cea mai mare realizare personală. După cum știi sunt Președintele Asociației Femeilor Motocicliste din România, divizie a Asociației Internaționale a Femeilor Motocicliste – prezentă în 40 de țări și înființată în 1958. Din 2020 sunt și Vicepreședinte International. Îmi place că am reușit să pun bazele unei asociații moto dedicată femeilor și că o văd crescând de la an la an – am început în 2017 și acum avem 120 membre din toate colțurile țări. Când nu călătorim împreuna cu motocicletele organizam acțiuni umanitare. Sau ne implicăm în campanii de conștientizare. Nu ne plictisim niciodată, grupul are o dinamică și o energie pe care rar o regăsești în contextul profesional și ne place sa ne numim familia WIMA. Suntem împreună la nunți, botezuri, acțiuni moto, distracție dar și când avem nevoie una de cealaltă. De aceea spun cu sinceritate că îmi place tot ce se întâmplă în jurul acestei pasiuni. Ah și să nu uit – îmi place enorm că este o asociație internațională. Așa am avut ocazia să întâlnesc femei extraordinare cu povești de viată fascinante. Învăț si învățam de la ele ce înseamnă să ai curajul de a fi liberă și a trăi la maxim și așa cum îți place.
2. Când ai simțit nevoia de sprijin din partea altor femei, în viața profesională?
Acesta este scopul asociației – sa creeze un context în care femeile pasionate de motociclism sa găsească sprijinul de care au nevoie pentru a dezvolta această pasiune. Sa aibă încredere în ele și să nu renunțe pentru motive care de fapt pot fi depășite: sunt prea mică de înălțime, nu mai am vârsta, nu am cu cine sa mă plimb etc. Cât despre mine personal și în contextul WIMA – nu aș fi reușit niciodată fără sprijinul fetelor din comunitate. În spatele a ceea ce se întâmplă, și suntem printre cele mai dinamice divizii, există un grup de femei puternice, dedicate, inteligente și care își pun la dispoziție timpul și calitățile profesionale pentru ca asociația să fie de excepție și respectată de comunitatea moto. În context general – femeile dau viată și o pun în valoare. Iar bărbații știu asta și în momentele de sinceritate o recunosc și o apreciază.
3. Care e cel mai comun stereotip cu care te-ai confruntat de-a lungul timpului, ca femeie?
Motociclismul feminin este relativ tânăr în România. Și cred ca încă sunt oameni care cred că motociclismul nu este pentru femei însă luptăm cu acest stereotip și reușim. Femeile reprezintă doar 4% din motocicliști însă acest procent este în creștere. Sunt printre ele multe care excelează pe circuit și în enduro care până acum ceva timp erau apanajul bărbaților.
4. Ce ai schimba/ce ar trebui să se schimbe pentru a vedea mai multe femei în domeniul tău de activitate?
Curajul femeilor de a-și urma pasiunile. Eu, de fapt noi femeile WIMA cunoaștem bucuria pe care o obținem atunci când conducem o motocicletă și victoria întoarcerii acasă la cei dragi după un drum dificil. Aceste experiențe ne îmbogățesc și ne inspiră.
5. Ce mesaj de încurajare transmiți altor femei?
O să citez o persoană foarte dragă mie – Sheonagh Ravensdale – una din femeile inspiraționale pe care le-am întâlnit in WIMA. Este activist pentru emanciparea femeilor, fost președinte WIMA International. A călătorit pe două roți în 46 de țări pe parcursul a 48 de ani și a parcurs aproximativ 500 mii de mile.
„Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well-preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up and proclaiming <<Wow what a ride!>>”
***
16+ femei pentru #16ZileDeActivism este o inițiativă prin care îmi doresc să aduc recunoaștere acelor femei care mă inspiră, care muncesc zi de zi, care depășesc orice obstacole și care, la rândul lor, susțin alte femei.